$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 50 V |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Diameter | 6.3 mm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Packaging | Box |
| Tolerance | ±20 % |
| RoHS | Compliant |
| Capacitance | 47 µF |
| Height - Seated (Max) | 11.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 54 mΩ |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.18 A @ 100 kHz |
| Impedance | 3 Ω |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08678
Ext.Price$0.08678
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08678 | $0.08678 |
| 10 | $0.04339 | $0.43390 |
| 50 | $0.03876 | $1.93800 |
| 100 | $0.03463 | $3.46300 |
| 500 | $0.03184 | $15.92000 |
| 1000 | $0.02927 | $29.27000 |
| 3000 | $0.02691 | $80.73000 |
| 5000 | $0.02474 | $123.70000 |
| 10000 | $0.02274 | $227.40000 |
